Odbiorniki GPS budownictwo

Odbiorniki GPS dla budownictwa przeznaczone są dla użytkowników z szeroko pojętej branży ogólnobudowlanej, głównie dla firm zajmujących się wszelakimi pracami ziemnymi na otwartej przestrzeni. Są to przeważnie instrumenty o konstrukcji tzw. smartanten, czyli zintegrowanych w jednej obudowie sensora GNSS, anteny satelitarnej i modułu komunikacyjnego. Instrumenty te przystosowane są do odbioru sygnałów z praktycznie wszystkich dostępnych aktualnie konstelacji, co sprawia, że mogą być wykorzystywane nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych (w gęstej zabudowie czy pod koronami drzew).

Głównym kryterium wyboru właściwego odbiornika GPS dla budownictwa jest przede wszystkim dokładność pomiarów satelitarnych. Większość tego typu urządzeń jest przystosowana do pracy w najdokładniejszym trybie RTK, gdzie obserwacje satelitarne są poprawiane korektami, najczęściej z darmowej ogólnopolskiej sieci ASG-EUPOS. Wyznaczanie pozycji w czasie rzeczywistym z dokładnościami 1-3 cm zaspokaja typowe potrzeby pomiarowe na placu budowy, czyli tyczenie i inwentaryzację przed- i powykonawczą.

Integralną częścią zestawu odbiornika GNSS dla budownictwa jest oprogramowanie zainstalowane na kontrolerze (tablecie lub smartfonie), który komunikuje się z anteną bezprzewodowo, przeważnie przez Bluetooth. Aplikacje dla budowlanych odbiorników GPS są zwykle dużo prostsze w obsłudze od rozwiązań geodezyjnych, pozbawione zbędnych funkcji, a przez to dużo czytelniejsze i łatwiejsze w codziennej pracy. Ich zadaniami jest prowadzenie pomiarów, prezentowanie wyników w postaci mapy, wykonywanie podstawowych obliczeń geometrycznych i eksportowanie danych do dalszej obróbki w oprogramowaniu inżynierskim na komputerze biurowym.