Dalmierze laserowe

Dalmierze laserowe to narzędzia pomiarowe służące do wyznaczania odległości. Instrumenty te zastępują w codziennej pracy nie tylko zwykłą taśmę pomiarową, ale też - dzięki rozbudowanemu oprogramowaniu - kalkulator. Podstawowe modele dalmierzy na bazie zmierzonych odległości (dwóch lub trzech) potrafią obliczać pola powierzchni i objętości. Bardziej rozbudowane instrumenty wykorzystują twierdzenia Pitagorasa i funkcje trójkątów do wyznaczania długości niedostępnych. Najbardziej zaawansowane dalmierze laserowe w obliczeniach wykorzystują wartości kątów pionowych i są wyposażone np. w cyfrowe celowniki lub łącza Bluetooth do transmisji danych.

Żeby wybrać właściwy dalmierz, trzeba odpowiedzieć na pytanie, gdzie będzie on wykorzystywany. Każdy dalmierz - nawet ten najbardziej zaawansowany - będzie się nadawał do prac wewnętrznych, ale nie każdy model sprawdzi się na zewnątrz. Do pomiarów pomieszczeń nie trzeba wyposażać się w sprzęt o dużym zasięgu. Przy pracy na świeżym powietrzu warto kupić dalmierz z pewnym zapasem "mocy". I najważniejsze - do pomiarów odległości większych niż 40-50 m należy szukać modeli wyposażonych w celownik (optyczny lub cyfrowy), który przy niewidocznej plamce ułatwi właściwy wybór celu. Wśród ręcznych dalmierzy laserowych znaleźć można modele o podwyższonej normie IP65 odporności na wodę i kurz. Te instrumenty są szczególnie polecane, gdy podczas pomiarów mamy do czynienia z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

W ofercie dalmierzy laserowych znajdziemy także modele wyposażone w łącza Bluetooth. Służą one do bezprzewodowej transmisji danych pomiarowych do smartfona lub tabletu, gdzie za pomocą darmowego oprogramowania można wykonywać cyfrowy szkic wymiarowanego obiektu. Sprzęt taki jest świetnym uzupełnieniem cyfrowego obiegu dokumentacji w firmie. Przy wykorzystaniu dalmierza w wyznaczaniu dużych odległości bardzo ważne jest stosowanie solidnych statywów. Do wyznaczania kątów pionowych i pomiarów pośrednich (np. wysokości linii energetycznych lub drzew) warto używać specjalnych adapterów kątowych.

W grupie dalmierzy laserowych wyróżniamy podgrupę zaawansowanych technicznie dalmierzy laserowych 3D, które pozwalają wykonywać pomiary inwentaryzacyjne najbardziej skomplikowanych obiektów i zapisywać wynik w postaci trójwymiarowych plików CAD - DXF i DWG.

Producent