Statywy

Statywy to, obok samego instrumentu, najważniejsze elementy wszystkich zestawów pomiarowych. Dobrze dobrane pod względem konstrukcji, nośności, materiału i rodzaju wykonywanych prac zapewniają wysoką stabilność zamocowanych na nich instrumentów i gwarantują osiągnięcie maksymalnej dokładności pomiarów. Właściwa wysokość statywu i jego konstrukcja (np. zastosowanie mechanizmu korbowego) to połowa sukcesu pomiarowego.

Statywy dobiera się do instrumentów pomiarowych głównie pod kątem ich masy. Im cięższy jest instrument pomiarowy i im większe są wymagania co do dokładności wykonywanych prac, tym trzeba zastosować solidniejszy i masywniejszy statyw. Do małych laserów krzyżowych wystarczą lekkie trójnogi fotograficzne, do niwelatorów nieco solidniejsze statywy aluminiowe, a do najcięższych niwelatorów laserowych, teodolitów i tachimetrów należy stosować statywy drewniane lub z włókna szklanego (fiberglassowe). O stabilności statywów decyduje również sposób blokowania nóg - w lekkich modelach stosuje się najczęściej szybkie zaciski mimośrodowe, w cięższych z kolei śruby zaciskowe.

Przy poszukiwaniu właściwego statywu trzeba też zwrócić uwagę na dwa elementy. Pierwszy, to rodzaj zastosowanego systemu mocowania. W małych laserach stosuje się zwykle przyłącza 1/4 cala. To standardowy rozmiar śruby we wszystkich małych statywach fotograficznych. W dużych instrumentach pomiarowych także obowiązuje standardowy rozmiar przyłącza 5/8 cala. Takie śruby sercowe posiadają praktycznie wszystkie duże statywy. Tak więc na tych dwóch rodzajach statywów można zamocować wszystkie dostępne na rynku instrumenty pomiarowe.

Producent