Poradniki

WSZYSTKO O NIWELATORACH OPTYCZNYCH

Jeszcze do niedawna – głównie ze względu na cenę – niwelator optyczny był narzędziem przypisanym do branży geodezyjnej. Teraz, kiedy można go kupić już za ok. 500 zł, naprawdę warto zainteresować się takim urządzeniem. Instrument ten jest, wbrew powszechnemu przekonaniu, bardzo prosty w obsłudze i wielce przydatny we wszelkich pracach budowlanych.

PRAWIE WSZYSTKO O LASERACH OBROTOWYCH

Laser obrotowy, laser rotacyjny, niwelator laserowy, laser budowlany - jak widać, nazewnictwo "kręciołków" jest bardzo urozmaicone. Każda z tych nazw jest jednak poprawna. Laser obrotowy jest w pewnym sensie niwelatorem, ma wirującą głowicę i stosuje się go najczęściej na placu budowy.

DALMIERZE, CZYLI ELEKTRONICZNE METRÓWKI

Może się zdziwicie, ale specjalnie nie zatytułowałem tego rozdziału "dalmierze laserowe". Rynek to nie tylko instrumenty z czerwoną plamką. Warto wiedzieć, za czym się rozglądać, których typów dalmierzy w ogóle nie oglądać i do czego zakupiony przez nas instrument może służyć.

AKCESORIA POMIAROWE DLA GEODETÓW I BUDOWLAŃCÓW

Jak nie doceniamy roli akcesoriów w procesie pomiarowym. Kupujemy najdroższe i najdokładniejsze tachimetry, dalmierze, niwelatory, a zapominamy, że muszą one współpracować z porządnymi pryzmatami, stabilnymi statywami i solidnymi tyczkami. Dbałość o szczegóły powinna być cechą każdego, kto zajmuje się na co dzień zadaniami pomiarowymi.

RÓŻNOŚCI POMIAROWE

Trochę ciekawych i użytecznych informacji dotyczących sprzętu pomiarowego.