AKCESORIA POMIAROWE DLA GEODETÓW I BUDOWLAŃCÓW

Jak nie doceniamy roli akcesoriów w procesie pomiarowym. Kupujemy najdroższe i najdokładniejsze tachimetry, dalmierze, niwelatory, a zapominamy, że muszą one współpracować z porządnymi pryzmatami, stabilnymi statywami i solidnymi tyczkami. Dbałość o szczegóły powinna być cechą każdego, kto zajmuje się na co dzień zadaniami pomiarowymi.

1. Akcesoria pomiarowe CST/berger - godne uwagi

Czy wiecie, że produkty amerykańskiej firmy CST/berger od wielu lat goszczą na polskim rynku? Akcesoria zza Oceanu zdobyły przez ten czas uznanie w oczach geodetów i budowlańców. Od ubiegłego roku, kiedy koncern Bosch kupił CST/bergera, branża miernicza..

2. Dokładne pomiary - dbałość o szczegóły

Tak, tak. Tytuł tego krótkiego wstępu od razu przywodzi na myśl przysłowie o diable. To właśnie niuanse - sposób rozstawienia nóg statywu, pionowo trzymana łata niwelacyjna czy poprawnie ustawiony pryzmat nad punktem pomiarowym - mają w wielu..

3. Statyw geodezyjny jak fundament

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że statyw, zwany często trójnogiem, wynaleziono wcześniej niż koło. Statyw geodezyjny jest podstawą - w sensie dosłownym i w przenośni - do dokładnych i poprawnych pomiarów terenowych. Pewnie pomyślicie: "Cóż tu pisać o..

4. Statywy geodezyjne, cz. I - statyw drewniany

Klasyka wśród statywów. Kiedy jeszcze produkcja przemysłowa z aluminium była w powijakach, a włókno szklane traktowano jak materiał rodem z science-fiction, statyw drewniany był najczęściej stosowanym trójnogiem w pomiarach terenowych. O dziwo, jego..

5. Statywy geodezyjne, cz. II - statyw z włókna szklanego

Nowość, hit, rewelacyjny produkt..., ale wciąż postrzegany przez geodetów w kategoriach "lepsze wrogiem dobrego". Ma same zalety... i tylko jedną wadę. Statyw fiberglassowy (z włókna szklanego) - rozmiarami zbliżony do statywu drewnianego...

6. Statywy geodezyjne, cz. III - statyw aluminiowy

To chyba najczęściej spotykany na placach budowy typ statywu geodezyjnego. Swoją pozycję zawdzięcza głównie popularności niwelatorów optycznych, pod obsługę których został skonstruowany. Statyw aluminiowy - nie można go nazwać tylko geodezyjnym,..

7. Statywy budowlane, cz. I - statyw korbowy

Statyw korbowy jest przeznaczony do współpracy z laserami obrotowymi. Głównie ze względu na łatwość regulacji swojej wysokości. Statyw korbowy - najważniejszą różnicą konstrukcyjną w porównaniu z tradycyjnym statywem aluminiowym pod niwelator optyczny..

8. Statywy budowlane, cz. II - statyw rozporowy

Statyw rozporowy jest świetnym i bardzo przydatnym dodatkiem do wszystkich instrumentów laserowych z gwintem 1/4 cala. Statyw rozporowy - to w zasadzie tyczka teleskopowa, której elementy (przeważnie 3 lub 4) chowają się jeden w drugi. Rozsuwając..