Libelle pudełkowe

Libelle pudełkowe przeznaczone są głównie do wyznaczania poziomów i pionów, ale także pochyleń o żądanej wartości. Te niepozorne narzędzia pomiarowe są nieodzowne przy prawidłowym ustawianiu maszyn warsztatowych, poziomowaniu elementów konstrukcyjnych i w wielu innych zadaniach wymagających dużej dokładności regulacji.

Wśród libell pudełkowych, które można samodzielnie montować na dowolnym elemencie znajdziemy modele okrągłe i podłużne. Te pierwsze przeznaczone są głównie do poziomowania, natomiast tymi drugimi można również wyznaczać pionowość i pochylenia o zadanej wartości. Przy wyborze właściwej libelli powinniśmy kierować się nie tylko jej kształtem. Libelle pudełkowe - jak wszystkie instrumenty pomiarowe - ma określoną dokładność. Im jest ona wyższa, tym konkretną libellę można stosować do bardziej wymagających zadań.

Libelle pudełkowe, a dokładniej ampułki z alkoholem, są przeważnie montowane w obudowach. Mają one przeróżne kształty i rozmiary - od okrągłych przez prostokątne po trójkątne. Libelle posiadają przeważnie w obudowanych otwory montażowe, dzięki którym instrument można przymocować do poziomowanego obiektu. Ważny jest również materiał obudowy. Plastik jest lekki i tani, ale mało trwały. Obudowy z aluminium są bardzo trwałe, świetnie chronią ampułkę z cieczą przed uszkodzeniami mechanicznymi i są przy tym niewiele cięższe od plastikowych, ale znacznie droższe w zakupie.

Producent