Drogomierze

Drogomierze nazywane są także kółkami pomiarowymi, są jednymi z najprostszym instrumentów służących do pomiaru odległości. Koło zamocowane na rękojeści obraca się, a współpracujący z nim licznik wyznacza przebytą przez obręcz drogę. W ten sposób szybko i wygodnie można jednoosobowo mierzyć odległości w zadaniach, które nie wymagają dużej dokładności pracy. Drogomierze są niezastąpione w pomiarach drogowych i budowlanych. Co ważne, instrumenty te mierzą rzeczywistą długość na pofalowanym terenie, co jest szczególnie ważne przy pomiarach inwentaryzacyjnych.

Na rynku kół pomiarowych znajdziemy modele podstawowe, które są zwykle wyposażone w klasyczny licznik mechaniczny, przycisk do jego resetowania i niekiedy hamulec zatrzymujący obręcz. Bardziej zawansowane modele posiadają układy elektroniczne, które zliczają obroty koła i przedstawiają wynik na małym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Użytkownik może na nim wykonywać podstawowe obliczenia (np. dodawanie i odejmowanie lub pomiar wstecz). Najdroższe modele to także wersje elektroniczne, ale ze znacznie rozbudowanym panelem sterowania i funkcjami do pomiaru i obliczenia powierzchni, objętości czy tyczenia odcinków o stałej długości.

Wybierając drogomierze, trzeba wziąć również pod uwagę materiał, z jakiego wykonany jest instrument. Plastikowe konstrukcje są lekkie i sprawdzą się na twardych nawierzchniach. Modele aluminiowe lub stalowe są cięższe, ale charakteryzują się dużą trwałością i można nimi wykonywać dokładne pomiary w trudniejszym terenie "zielonym". Ważne są również dodatkowe elementy konstrukcyjne. Są to m.in. wspomniany hamulec, który pozwala zatrzymać koło we właściwym momencie i kontynuować pomiar w innym miejscu bez zmiany odczytu, czy podstawka, która umożliwia odstawienie nieużywane koła.

Producent