Sterowanie maszynami

Wskaźnikowe systemy sterowania maszynami budowlanymi to najprostsze rozwiązania pomiarowe przyspieszające prace ziemne. Zestaw składający się z niwelatora laserowego obrotowego, odbiornika laserowego i opcjonalnie wyświetlacza kabinowego bardzo efektywnie wspomaga wyrównywanie terenu za pomocą równiarek i koparko-ładowarek oraz wykonywanie wykopów na zadaną głębokość. Obracający się niwelator laserowy wyznacza wysokość odniesienia. Sygnał, który dociera do odbiornika zamontowanego na lemieszu lub łyżce maszyny wskazuje operatorowi właściwą wysokość ustawienia narzędzia roboczego. Dzięki takiemu zestawowi wyrównywanie terenu wykonuje się w jednym przejeździe i zapobiega powstawaniu przekopań.

Najważniejszym elementem wskaźnikowego systemu sterowania maszynami budowlanymi jest oczywiście laserowy niwelator obrotowy. To jego parametry pracy i możliwości decydują o końcowej dokładności pracy maszyny budowlanej. W takich systemach stosuje się przeważnie modele o dużym zasięgu pracy, bardzo dokładne, z funkcją cyfrowego wprowadzania spadków i sterowania parametrami pracy z kabiny operatora za pomocą pilota radiowego. Niwelatory laserowe w takich zestawach są przystosowane do pracy w ciężkich warunkach pogodowych i na drżącym podłożu.

Nie mniej ważnym elementem każdego zestawu wskaźnikowego jest odbiornik. Na lemieszach i ramionach koparki montuje się przeważnie modele 360°, które p[odbierają sygnał z lasera obrotowego z dowolnego miejsca wokół maszyny. Odbiorniki są przeważnie duże, tak by wyświetlane na nich komunikaty były czytelne dla operatora. Wiele systemów ma na wyposażeniu przekaźniki kabinowe. Dzięki nim operator nie musi patrzeć na odbiornik na lemieszu, a wszystkie komunikaty wyświetlane są w kabinie. Praca w takiej konfiguracji sprzętowej jest dla operatora bardzo wygodna i podnosi jego wydajność obsługi maszyny.

Producent