Szkicowniki

Szkicowniki są bardzo przydatne przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju notatek i prowadzeniu szkiców polowych podczas wykonywania pomiarów. Są one nieodzownym wyposażeniem każdego geodety, architekta, budowlańca i wszystkich innych specjalistów, którzy w trakcie swoich prac muszą zapisywać wyniki pomiarów.

Szkicowniki występuję przeważnie w dwóch znormalizowanych rozmiarach. Można w nich przechowywać kartki papieru A4 lub A3. Szkicownik może być wykonany z drewna lub tworzywa sztucznego.
Te pierwsze modele, choć bardzo czułe na działanie wilgoci, wytrzymują praktycznie każde warunki pogodowe i służą przez wiele lat. Z kolei te z drugiej grupy są równie trwałe co drewniane, a przy tym całkowicie odporne na wodę.

Przy wyborze szkicownika trzeba zwracać uwagę na solidność jego wykonania i pewne cechy konstrukcyjne. Ważne jest, ile szkicowniki mieszczą kartek papieru lub, czy okucia i zamki są wykonane z plastiku bądź metalu, albo jak długi jest pasek transportowy, z jakiego został wykonany materiału i czy ma regulację długości. Te drobne niuanse przekładają się później na wygodę codziennej pracy.