Lasery liniowe krzyżowe

Lasery liniowe są także zwane laserami krzyżowymi czy poziomicami laserowymi. Pod wszystkimi tymi nazwami kryją się te same narzędzia - instrumenty pomiarowe, które emitują dwie lub więcej linie laserowe. Lasery liniowe są przeważnie ustawione do siebie pod kątem prostym, tak więc padające na ścianę linie tworzą krzyże z ramionami przecinającymi się pod kątem 90 stopni. Wszystkie lasery krzyżowe w ofercie sklepu są narzędziami samopoziomującymi - wyposażonymi w kompensatory magnetyczne, które ustawiają wyświetlane linie dokładnie w pionie i poziomie bez potrzeby ręcznego poziomowania. W większości przypadków kompensatory można zablokować i wyświetlać linie skośne.

Wybór odpowiedniego lasera liniowego jest uzależniony od rodzaju wykonywanych prac. W małych pomieszczeniach wystarczą najprostsze modele z niewielkim zasięgiem i tradycyjną rozpiętością kątową wiązki. Gdy pracujemy w większych pokojach, warto wybrać poziomicę o poszerzonym zakresie wyświetlania linii pionowej i poziomej. Jeśli laser ma być wykorzystywany do pomiarów w dużych, nasłonecznionych pomieszczeniach (typu sala gimnastyczna) lub na zewnątrz, bezwzględnie zestaw musi zawierać odbiornik laserowy. Wiązki są widoczne w niezbyt naświetlonym pomieszczeniu maksymalnie w odległości kilkunastu metrów, a wszystkie maksymalne zasięgi laserów krzyżowych są podawana przy zastosowaniu czujnika.

Bardzo istotnym elementem przy wyborze właściwego lasera krzyżowego jest skonfigurowanie zestawu z odpowiednimi akcesoriami. Przy pracach wewnętrznych niezbędne mogą okazać się statywy rozporowe (przydatke przy wykonywaniu sufitów podwieszanych), uchwyty ścienne (zwykle posiadające magnetyczne uchwyty do łatwego mocowania przy montażu metalowych elementów) czy statywy trójnożne z pochylanymi głowicami do łatwego pochylania lasera i wyznaczania linii skośnych. Nie wolno zapominać o rodzaju opakowania transportowego, w którym przechowywany jest laser krzyżowy - miękkie torby są małe i wygodne, ale nie zabezpieczą instrumentu tak dobrze jak plastikowe walizki.

Producent