Lasery płaszczyznowe

Lasery płaszczyznowe to specjalna odmiana laserów krzyżowych, które wyświetlają linie o zakresie 360°. Oznacza to, że instrument postawiony na środku pomieszczenia wygeneruje linie (jedną, dwie lub trzy), które będą "biegły" bez przerwy wokół stanowiska po wszystkich ścianach, suficie i podłodze. Poziomice laserowe płaszczyznowe są bardzo wygodne w codziennym stosowaniu - przy poziomowaniu (np. wyznaczaniu linii dla stelażu sufitu podwieszanego) nie trzeba instrumentu obracać na statywie, a linie na podłodze i suficie pozwalają bezproblemowo tyczyć prostoliniowy montaż oświetlenia.

Wybierając właściwy laser płaszczyznowy, trzeba kierować się dwoma parametrami. Pierwszy to liczba wyświetlanych wiązek. W ofercie rynkowej znajdziemy lasery płaszczyznowe z jedną wiązką poziomą (do wykonywania niwelacji), bardziej zaawansowane modele z dwiema liniami i najbardziej rozbudowane lasery z trzema liniami. W dwóch ostatnich przypadkach linie pionowa i pionowa przecinają się, tworząc na ścianie krzyż. W instrumentach trzyliniowych dodatkowo dwie linie pionowe przecinają się na podłodze i suficie, tworząc kąt prosty do stawiania ścianek działowych i pionownik do przenoszenia punktów z góry na dół i z powrotem.

Drugim ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze lasera płaszczyznowego jest jego zasięg pracy. Maksymalne zasięgi wszystkich laserów płaszczyznowych podawane są dla zastosowania odbiornika laserowego. Praca z widoczną wiązką lasera jest możliwa, ale na dystansie nie większym jak kilka-kilkanaście metrów w niezbyt nasłonecznionych pomieszczeniach. Jeśli laser płaszczyznowy ma być wykorzystywany do pracy na zewnątrz, koniecznie trzeba wybrać zestaw pomiarowy z czujnikiem.