Lasery rurowe

Lasery rurowe to specjalistyczne instrumenty pomiarowe, które wspomagają układanie infrastruktury podziemnej, głównie sieci kanalizacyjnych. Instrumenty te, zwane także laserami kanałowymi, wyświetlają punkt laserowy. Operator instrumentu może zmieniać jego kierunek i pochylenia. Laser ustawiony w rurze lub w studzience rewizyjnej znacznie przyspiesza i usprawnia układanie kolejnych odcinków rurociągu we właściwym miejscu i z odpowiednim spadkiem. Laser rurowy natychmiast wychwytuje błędy budowlane i pozwala je skorygować jeszcze przed zasypaniem wykopu z rurociągiem.

Lasery rurowe to instrumenty samopoziomujące. Po wstawieniu w rurę lub studzienkę są po chwili gotowe do działania. Przy wyborze właściwego modelu trzeba sprawdzić przede wszystkim zakres realizowanych przez instrument spadków oraz średnicę obudowy, która decyduje o tym, do jakiej najmniejszej rury wstawimy instrument. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje pomiarowe urządzenia, np. system automatycznego celowania. Niezbędnym wyposażeniem każdego lasera rurowego są tarczki do pracy w rurach o różnych średnicach.

Niwelator rurowy obsługuje się za pomocą panelu sterowania z ekranem, na którym wprowadza się żądane spadki i zmienia kierunek wyświetlania wiązki laserowej. Większość takich urządzeń posiada również piloty na podczerwień, które pozwalają sterować instrumentem zdalnie. Lasery rurowe są bardzo dobrze zabezpieczone przed wnikaniem do wnętrza wody i kurzu. Spełniają przeważnie wysokie normy IP. Wszystko po to, by praca nimi odbywała się bez przerw nawet w najtrudniejszych warunkach.

Producent