Akcesoria laserowe

Akcesoria laserowe to grupa wszelkiego rodzaju dodatków, które usprawniają, przyspieszają i ułatwiają wykonywanie pomiarów za pomocą instrumentów laserowych (m.in. laserów liniowych/krzyżowych/płaszczyznowych i niwelatorów laserowych obrotowych). Wszystkie te dodatki sprawiają, że instrumentów pomiarowych można używać w najdziwniejszych miejscach i sytuacjach.

Największą grupę produktów stanowią tutaj odbiorniki sygnału laserowego. Te urządzenia te umożliwiają pracę instrumentami laserowymi w miejscach, gdzie nie widać wiązki laserowej gołym okiem (np. na zewnątrz) i zapewniają maksymalny zasięg działania laserom liniowym i niwelatorom rotacyjnym. Druga dużą grupą akcesoriów laserowych są wszelkiego rodzaju uchwyty i adaptery - ścienne, sufitowe, do mocowania laserów na magnes, płyty uchylne do pochylania instrumentów i wyznaczania linii skośnych, uchwyty szalunkowe. Uchwyty pozwalają na znaczne rozszerzenie możliwości i zastosowań samych instrumentów pomiarowych.

Przy używaniu laserów bez możliwości współpracy z odbiornikami ważne jest posiadanie osprzętu poprawiającego widoczność linii i plamek gołym okiem. Mowa tutaj o specjalnych okularach laserowych (czerwonych i niebieskich) i tarczkach celowniczych. Oba te dodatki ułatwiają prace w pomieszczeniach o silnym nasłonecznieniu i pozwalają prowadzić pomiary w sytuacjach, gdzie lasera już prawie nie widać.

Producent