Statywy budowlane, cz. II - statyw rozporowy

Statyw rozporowy jest świetnym i bardzo przydatnym dodatkiem do wszystkich instrumentów laserowych z gwintem 1/4 cala.

Statyw rozporowy - to w zasadzie tyczka teleskopowa, której elementy (przeważnie 3 lub 4) chowają się jeden w drugi. Rozsuwając poszczególne segmenty i skręcając je śrubami zaciskowymi rozpiera się tyczkę między podłogą i sufitem. Głównym zadaniem statywu rozporowego jest więc umożliwienie zamocowania instrumentu laserowego na dowolnej wysokości między podłogą a sufitem (np. w zakresie 10 cm - 320 cm - w zależności od typu i długości statywu).
Instrument mocuje się na specjalnym uchwycie. Podstawka montażowa wyposażona jest w gwint 1/4 cala i można ją swobodnie przesuwać po statywie rozpartym między podłogą i sufitem, zmieniając w ten sposób wysokość unstrumentu. Na poszczególnych elementach statywu naniesiona jest często podziałka milimetrowa, która przyspiesza ustawienie lasera na poprawnej wysokości.
Oba końce statywu zakończone są stopkami - podłogową i sufitową. Wykonane są one przeważnie z gumy lub z innego podobnego materiału zabezpieczającego statyw przed ślizganiem się oraz chroniącego podłogę i sufit przed porysowaniem.
Statyw rozporowy może być stosowany z każdym instrumentem laserowym wyposażonym w gwint 1/4 cala (np. m.in z laserami liniowymi/krzyżowymilaserami punktowymilaserami płaszczyznowymi czy dalmierzami laserowymi).


Statyw kolumnowy Leica CLR 290 jest szczególnie potrzebny przy pracach na większych wysokościach, np. przy montażu konstrukcji sufitów podwieszanych

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!