Statywy budowlane, cz. I - statyw korbowy

Statyw korbowy jest przeznaczony do współpracy z laserami obrotowymi. Głównie ze względu na łatwość regulacji swojej wysokości.

Statyw korbowy - najważniejszą różnicą konstrukcyjną w porównaniu z tradycyjnym statywem aluminiowym pod niwelator optyczny jest zastosowanie ruchomej kolumny. Użytkownik za pomocą korbki wsuwa lub wysuwa kolumnę, zmieniając w ten sposób wysokość całego statywu. Kolumna zakończona jest okrągłą głowicą z zamontowaną na stałe śrubą 5/8 cala, na którą "nakręca" się instrument pomiarowy.
Statyw korbowy przeznaczony jest głównie do współpracy z niwelatorami rotacyjnymi, ponieważ w łatwy i szybki sposób pozwala zmieniać wysokość ustawienia instrumentu bez potrzeby wysuwania/wsuwania nóg statywu.
Statyw korbowy może być z powodzeniem stosowany z innymi instrumentami pomiarowymi wyposażonymi w gwint 1/4 cala (m.in z laserami liniowymi/krzyżowymi, laserami punktowymi, laserami płaszczyznowymi czy dalmierzami laserowymi). Należy wtedy zastosować specjalny adapter 5/8 cala->1/4 cala.
Statywy korbowe wykonane są przeważnie z lekkiego i trwałego aluminium. Swoją konstrukcją pod względem masy i stabilności plasują się między ciężkim statywem geodezyjnym z drewna a małym statywem aluminiowym do niwelatorów.


Statyw korbowy Bosch BT 300 HD idealnie współpracuje z niwelatorami laserowymi, umożliwiając płynną regulację wysokości instrumentu

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Statywy budowlane, cz. II - statyw rozporowy