Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb skanowania

Tryb skanowania to ograniczenie obrotu głowicy niwelatora laserowego do pewnego zakresu kątowego.

Tryb skanowania, zwany także przez wielu trybem liniowym, występuje przeważnie w droższych modelach laserów rotacyjnych. Umożliwia on ograniczenie obrotu głowicy do określonego zakresu kątowego. Oznacza to, że nie wykonuje ona pełnego obrotu 360°, a jej ruch ogranicza się do obrotu o kilka-kilkadziesiąt stopni kątowych.

Większość niwelatorów obrotowych z tą funkcją posiada ściśle określone wartości kątowe (np. 15, 30, 45, 60 i 90°). Wybiera się je przeważnie za pomocą klawiatury na panelu sterowania instrumentu lub zmienia pilotem zdalnego sterowania. Warto tutaj podkreślić, że linię, która powstaje w trybie skanowania można przemieszczać w lewo lub w prawo, tak by wyświetlała się w interesującym nas obszarze lub na konkretnym fragmencie obiektu (np. na ścianie).

Tryb skanowania stosuje się do zmniejszenia zużycia energii przez instrument, gdy pracujemy np. na małym wycinku ściany i nie potrzebujemy pełnego obrotu głowicy instrumentu. To doskonały sposób na to, by przedłużyć czas pracy niwelatora laserowego na jednym naładowaniu baterii.
Skanowanie przyda się także wtedy, gdy ze względów bezpieczeństwa (BHP ponad wszystko - bezpieczna praca laserem rotacyjnym) nie można na placu budowy włączyć trybu obrotowego (np. wykonujemy prace w miejscu, gdzie jest dużo ludzi i światło lasera mogłoby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, szczególnie wzroku).

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb punktowy