Obiektywnie o wadach niwelatora obrotowego

Nie ma róży bez kolców, nie ma też sprzętu pomiarowego bez wad. Każdy instrument, bez wyjątku, ma swoje słabe strony. Tak też jest w przypadku lasera rotacyjnego.

  • nie do wszystkich zadań niwelacyjnych - kupując laser obrotowy, musimy mieć świadomość, że nie jest on instrumentem do wszystkich zadań pomiarowych. Dlaczego urządzenia tego nie używają geodeci, preferując niwelator optyczny? Dlatego, że nie spełnia on ich wymagań dokładnościowych. Należy jednak pamiętać, że niwelatorem optycznym wykonamy dokładniejszą niwelację, ale gdy mamy naprawdę dużą wprawę w odczytywaniu łaty niwelacyjnej. Laser obrotowy "wybacza" nam niedoświadczenie, nie jest urządzeniem pomiarowym wymagającym tak dużej skrupulatności, jak niwelator optyczny. Należy jednak podkreślić, że w większości prac budowlanych i konstrukcyjnych niwelator laserowy ma wystarczającą dokładność (rzędu 0,05-0,1 mm/m).
  • prąd być musi - niwelator rotacyjny jest urządzeniem elektronicznym, trzeba go więc zasilać prądem. Użytkownik musi pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem prac w miejscu, gdzie ma możliwości podłączenia się do sieci elektrycznej, naładować akumulatory. Te, w większości niwelatorów, zapewniają energię na kilkadziesiąt godzin ciągłego wirowania. Lasery obrotowe należą do instrumentów energooszczędnych. Poza tym, gdy jednak mamy dostęp do 230 V, sprzęt ten może być zasilany bezpośrednio z sieci.
  • wysoka cena zakupu - lasery budowlane tanieją z roku na rok, jednak ich cena wciąż odstrasza większość potencjalnych użytkowników. Sprzęt ten musi być drogi, ponieważ zastosowana w nich technologia jest droga w produkcji. Gdyby jednak skrupulatnie przyjrzeć się możliwościom niwelatora laserowego i porównać jego wydajność pracy z szybkością pomiarów niwelatorem optycznym, to zapewne otrzymalibyśmy bardzo krótki okres zwrotu inwestycji w sprzęt laserowy. Sceptycy zawsze mogą obejrzeć działanie lasera obrotowego w terenie.

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Kompensator elektroniczny w laserze rotacyjnym