Jak świeci laser obrotowy?

Źródłem światła w chyba każdym niwelatorze rotacyjnym dostępnym na rynku sprzętu pomiarowego jest laser półprzewodnikowy. Został on uznany przez specjalistów za przełom w technice laserowej. Dioda półprzewodnikowa dzięki swoim niewielkim wymiarom, niezawodności działania, prostocie zasilania i - przede wszystkim - niezwykłej spójności generowanego światła z powodzeniem stosowana jest w laserze obrotowym.

To właśnie specyficzne właściwości światła laserowego (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, czyli wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania) umożliwiło zastosowanie go w laserowym sprzęcie pomiarowym, a w szczególności w niwelatorach obrotowych. Światło lasera jest bowiem bardzo spójne, wiązka jest spolaryzowana i mało rozbieżna - można osiągnąć linię o bardzo małej szerokości emisyjnej i bardzo dużej mocy w wąskim obszarze widma.

Jak dotąd, w technikach pomiarowych, w tym w laserach rotacyjnych, zastosowano 3 różne typy diod - emitujące światło widzialne koloru czerwonego (długość fali 630-780 nm) lub zielonego (490-560 nm), bądź pracujące w bliskiej podczerwieni niewidocznej dla ludzkiego oka (700-1000 nm).

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Czerwony? Zielony? A może podczerwony?