Zrób to sam - polowa rektyfikacja niwelatora optycznego

Nic po najlepszej optyce niwelatora czy jego najwyższej normie pyło- i wodoszczelności, jeśli instrument jest rozregulowany i wyniki pomiarów nim są błędne.

Każdy producent sprzętu pomiarowego przed "wypuszczeniem" towaru na rynek przeprowadza rektyfikację niwelatorów. Niemniej jednak, nawet podróż samochodem z biura handlowego na plac budowy może sprawić, że pechowy instrument w wyniku wstrząsów ulegnie rozrektyfikowaniu. Poza tym różnice temperatur, naprężenia wewnętrzne materiału, z którego jest wykonany niwelator - to czynniki, które powodują powstawanie błędów instrumentalnych.

Jest to ekstremalny przypadek, bo w gruncie rzeczy niwelatory optyczne są bardzo prostymi w konstrukcji instrumentami i rzadko ulegają samoistnym awariom. Jeśli już, to w wyniku upadku lub zalania. Dobra praktyka pomiarowa mówi, że przed każdą poważniejszą niwelacją powinniśmy sprawdzić 3 najważniejsze warunki geometryczne niwelatora. Któż z nas to jednak robi? W większości przypadków niwelator pracuje przez kilka lat bez porządnego przeglądu serwisowego.

Jeśli nie stać nas na przestoje w pracy wynikające z serwisowania instrumentów, może warto poznać nieskomplikowaną procedurę rektyfikacji polowej niwelatora i od czasu do czasu samemu zbadać jego "kondycję"? Po to zresztą producenci w zestawie z instrumentem sprzedają komplet narzędzi rektyfikacyjnych.

W ramach rektyfikacji polowej sprawdzamy 3 warunki geometryczne, które musi spełniać niwelator:

  • Płaszczyzna główna pg libelli sferycznej powinna być prostopadła do osi głównej vv niwelatora
  • Pozioma kreska siatki celowniczej powinna być prostopadła do osi głównej vv
  • instrumentu
  • Oś celowa cc powinna być pozioma w zakresie działania kompensatora

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Polowa rektyfikacja niwelatora optycznego, cz. I