Typy dalmierzy - dalmierze ultradźwiękowe

Dalmierze ultradźwiękowe to jedyne dalmierze ręczne, które chyba nie mają zalet. Wystrzegajmy się ich jak ognia.

Instrumenty takie działają na tej samej zasadzie co fazowe dalmierze laserowe (których sposób działania omawialiśmy w jednym z poprzednich odcinków poradnika). Układ nadawczo-odbiorczy w tych dalmierzach operuje nie na fali elektromagnetycznej, a na fali dźwiękowej. Ta jakże niewinnie brzmiąca informacja ma znaczny wpływ na jakość wyników i możliwości pomiaru dalmierzami ultradźwiękowymi.

Jakie są podstawowe zalety dalmierzy ultradźwiękowych?

  • niska cena zakupu

Jakie są podstawowe wady dalmierzy ultradźwiękowych?

  • bardzo mały zasięg pomiary (do kilkunastu metrów)
  • bardzo niska dokładność
  • wymaga od użytkownika bardzo uważnego prowadzenia pomiarów ze względu na ryzyko powastania błędów wynikających z pojawienia się na drodze sygnału dźwiękowego przypadkowych przedmiotów/obiektów - dalmierze ultradźwiękowe sprawdzają się najlepiej w pustych pomieszczeniach lub na otawrtej przestrzeni
  • ograniczone możliwości stosowania w aplikacjach inżynierskich

Dla kogo dalmierz ultradźwiękowy?

  • dla majsterkowiczów, którzy koniecznie chcą posiadać dalmierz, a nie dysponują wystarczającymi środkami, by nabyć dalmierz fazowy

Dalmierze ultradźwiękowe są chyba jedynymi instrumentami pomiarowymi, których nie polecamy. Są to narzędzia, których używanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia błędów.

Kupując jakikolwiek dalmierz, trzeba mieć na uwadze, że na rynku są modele ultradźwiękowe wyposażone w plamkę laserową, która pełni rolę wskaźnika. Bądźmy uważni, ponieważ w przypadku nabycia dalmierza ultradźwiękowego, pomiary trzeba prowadzić bardzo rozważnie.

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Dokładność dalmierzy laserowych